Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Ben - Gogol'un Bir Delinin Hatıra Defteri Oyunu

Herkese merhabalar efenim.Daha şimdi yeni girdim yurda ve gelir gelmez fotoları yükleyip günün 2.postu olan Ben postunda bu akşamki etkinliğim olan tiyatroya gittim okuldaki tiyatro grubundan arkadaşlarla.Gogol'un tarzı Çehov'a çok yakın olduğu için bu oyunu izlemenin bize faydası dokunacağını düşündük.(Evet Çehovdan Kolaj bir oyun oynayacağız bunlardan çok yakında daha ayrıntılı bahsedicem.)Oyun hakkında gitmeden önce pek bir bilgi edinemedim maalesef edinmiş olsaydım minik sahneyi görünce bu kadar şok olmaz ve oyunun tek kişilik olduğunu bilir başka oyuncu çıkacak mı acaba diye beklemezdim tabi bu benim akılsızlığım oldu.Oyun toplamda 66 dk sürdü ve deli adamı oynayan Kartal Can Ermiş çok güzel bir performans sergiledi.Ekip oyunlarına göre daha zordur sahnede tek kişi olmak bence tiradı unuttun mu pas verebileceğin kimsede olmuyor maalesef ama oynayan arkadaş oldukça iyiydi alıp götürdü resmen seyirciyi.

Gogol'un 1842 yıllı eserinden sahneye uyarlanan "Bir Delinin Hatıra Defteri" Toplumun hiyerarşisi içerisinde bulunduğu çevre tarafından sürekli aşağılanan, dışlanan, ötekileştirilen 7. derece bir devlet memurunun deliliğe giden yolunu anlatıyor.

"Kaybediyoruz ve eziliyoruz mevkilerinin altında. Öfkemiz gizli şimdi satır aralarında ve hıncımız ve dünyamız... Aslında sizlerin görmediği, görmekten kaçındığı ama hep içinizde olan, bir yerlerde saklanıp en ufak bir itmeyle ortaya çıkan kelimeler dökülüyor dudaklarımızdan. Onların parlak salonlarına, para kasalarına, mevkilerine ve sevgilerine çok uzak kelimelerimiz. Bir delinin izleri değildir oyunumuz, deliliğe giden yolda, gözlerinize, kulaklarınıza, beyinlerinize, bedenlerinize aldığımız notlardır."

Bu resmi tiyatrodan arkadaşlarımı beklerken heyecandan çektim oldukça heyecanlı bir sırıtma var yüzümde gördüğünüz gibi(!) çünkü Balıkesir'de ilk defa tiyatroya gidiyorum böyle etkinlikler zaten yüz yılın başı oluyor onlarda kaçmazdı yani!


Şubat ayı programını da aldım önümüzdeki zamanlarda çocuk oyunları var onun dışında 28 Şubat 'ta (yanılıyorsam) yine bir yetişkin oyunu var kısmetse ona da gitmeyi planlıyorum.10 Tl öğrenci ve böyle güzel etkinlikler için bedava bence! Bu arada SeK'in Karamel Macchiato'su olduça güzeldi tatmasını tavsiye ederim!


Tiyatroda ekibinden arkadaşlar görüntüler biraz bozuk çünkü oyun başlamak üzereydi o yüzden üstünkörü çekebildim fotoları...

Yorumlar

  1. Zamanınızı ayırıp oyunu izlediğiniz için ve yaptığınız güzel yorumlar için teşekkür ederiz.

    YanıtlayınSil
  2. Biz çok teşekkür ederiz Balıkesir Üniversitesi Tiyatro ekibi olarak çok zevk aldık sizi izlerken :)

    YanıtlayınSil
  3. Ne mutlu bizlere, tekrar teşekkürler. :)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)