Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Etkinlik - If Kare İstanbul Film Festivali

Herkese merhabalar efenim ...

Yazamam gereken postlar o kadar çok birikti ki bir çok etkinlik hep gerilerde kaldı anca zamanı geldikçe yazabiliyorum.Aslında bu etkinlik Şubat 'ın son haftası yapılan bir etkinlikti ama anca Martın 2.haftasına kaldı :/

Neyse efenim ben ilk defa bir film festivaline gittim.Hem hiç fire vermeden :D Bağımsız filmlerden oluştuğu için benim tarzımdan oldukça uzak filmlerdi ama hepsinden de ayrı bir zevk aldım diyebilirim bu tarz şeylere katılmak benim ufkumu açıyor farklı şeyleri de görebilmemi sağlıyor hem de beleşe sinema keyfi yapmış oluyorum :D

İlk gün 1 film yayınlandı :

Tarih : 24 şubat 2017
saat : 19:00
Tanna (Yönetmen: Martin Butler, Bentley Dean)
------------------------------------------------------------------

İlk izlediğimiz film olduğu için ben ilk başta belgesle tarzıdan bir film sandım ama bildiğiniz film tarzındaydı ama oyuncular yerel halk elbette bir profesyönellik yoktu filmde ama o samimiyet insanın içine öyle bir işliyor ki usta oyuncular bu kadarını beceremez diyorsunuz içten içe.Modern dünyadan çok uzakta ilkel bi kabile hayatını anlatıyor.Aynı kabileden biriyle aşık olup evlenemiyorsunuz sizin evleneceğiniz kişiyi kabilenin reisi belirliyor ve bu kişi farklı bir kabileden olmak zorunda.Kız alıp vermeyle kabileler arası barış anlaşmaları sağlanıyor böylece kimse kimseye karışmıyor.aynı kabileden aşık olup yasak bir aşka yelken açan 2 aşığın hikayesini izliyoruz.2.Gün : 

Tarih: 25.şubat 2017
saat : 13:00
Dev (Yönetmen: Johannes Nyholm)
------------------------------------------------------------------

Beni çok etkileyen filmlerden biri oldu.Elbette Tanna 'nın sonunda da bu filmin sonunda hep kötü bittiği için herkesin içinde sümüklü sümüklü ağladım :D Hiç utanmam yok vallahi olduğum yere şakırt diye koyuveririm gözyaşlarımı şimdi onlar düşünsün :D

Makarayı bir tarafa bırakacak olursak bir İskandinav filmi vardı 2.gün karşımızda yine belgesel tadında başlasa da sonraları film tadında devam etti.Engelli bir bireyin bir spora gönül vermesini ve bu yolda başına gelen şeyleri anlatıyordu.3.Gün


Tarih : 26.şubat. 2017
saat : 13:00
Bir Günde Hindistan (Yönetmen: Richie Mehta)
-----------------------------------------------------------------


Bu sefer geçekten belgesel gibi başlayıp belgesel gibi devam eden bir film vardı karşımızda.Sanırım içlerinde en sıkıldığım film bu oldu.Hindistanı az çok severim biliyorsunuz dizilerini bir zamanlar yakından takip ediyordum tabi Kanal 7 onlarıda alıp cıcığını çıkardıktan sonra bayaa bir soğudum annem her Allah'ın günü izlediği için içim dışım bir ara Arke ve Madhubala olmuştu :D Ben izerken sorun yok ama iş evin içine taşınınca hiç hoş olmuyor yakında Kore dizilerinde de soğucağım diye korkuyorum çünkü annem onlara da el atmaya başladı :D

Neyse efenim biz filmimize dönecek olursak aslında film tam olarak şöyle oluşmuş : Yönetmen ve yapımcı bir araya gelip Google'dan bir ilan vermişler biz Hindistan'da 1 günü anlatacak bir belgesel tadında bir şey çekmek istiyoruz herkes kendi yaşamını amatör bir şekilde çeksin bize yollasın diye bir çok kişide kendi el kamerasını alıp kendilerince çekim yapmışlar ortaya hem gerçekçi hem de samimi görüntüler çıkmış bunları da sanatsal bir şekilde birleştirip film yapmışlar.
Tarih : 26. şubat .2017
saat: 16:00
Koca Dünya (Yönetmen: Reha Erdem)
-----------------------------------------------------------------


Festivalin son günü bir Türk filmiydi hatta filmin sonunda İstanbul'da oyuncularla gerçekleştirilen bir canlı yayın bağlantısı oldu orada Yazar ve Yönetmen olan Reha Erdem 'e sorular yönelttik.Bir abi ve kız kardeşin aileleri olmadan ormanda bir başlarına yaşamalarını konu ediniyor biraz ucu açık bittiği için hafiften hayal kırıklığı olsa da bende psikolojik alt yapısı olduğunu düşündüğüm derin anlamları olan bir filmdi aslında ayrıca oyuncuların oyunculuğu bir tık vasat kalmış gibiydi.


!f ² , bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş bir ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi. Yedi yıl önce yeni yollar arayışıyla başladığımız hikayede dijital yayın teknolojisiyle yeni beraberlikler yaratabileceğimizi, dünyayı farklı bakışlarla görmemize yol açan filmleri daha fazla izleyici ile paylaşabileceğimizi umduk. Hayalimizi gerçekleştiren alternatif dağıtım projesi !f ² oldu ve 32 şehirde 42 ortakla geniş bir !f ailesi oluştu. Bu sadece Türkiye değil, dünyadaki film festivalleri arasında da takip edilen bir model oldu.

Bu yıl !f ² projesi için, sanatsal üretimlerin herkes tarafından ulaşılabilir olmasına, bu üretimler etrafındaki birlikteliklerimizin nasıl daha paylaşımcı olabileceğine kafa yorduk ve 2016 !f ² gösterimlerini 'armağan ekonomisi' prensibiyle yürütelim istedik. Armağan ekonomisi para alışverişi olmadan, katılımcıların hediyelerini sunmalarıyla gerçekleşiyor. Dileyenler bir kitap getirerek değiş-tokuş edebilir ya da birinin bulup okuması için mekana bırakabilirler. Sanatçılar resim veya fotoğraf hediye edebilir. Bir arkadaş grubu toplanıp varsa mekanın bir ihtiyacını karşılayabilir. Arabası olan gösterimlere gelecek olanlara şoförlük yapabilir. Seçenek çok, hayal gücü sınırsız.

Festivalin İstanbul’daki son üç günü, 24-25-26 Şubat tarihlerinde İstanbul gösterimleri ile eşzamanlı göstereceğimiz 5 film, Mediatriple tarafından sağlanacak altyapı ile sizlere ulaşırken, film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak ve internet üzerinden canlı yayınlanacak olan sohbetler her yerden izlenebilecek.

!f ² ile örgütlenen, İstanbul’dan uzakta yeni merkezler yaratan şehir ortaklarımıza teşekkür borçluyuz!

!f ² 2016 Filmleri

Bir Günde Hindistan (Yönetmen: Richie Mehta)
Dev (Yönetmen: Johannes Nyholm)
Koca Dünya (Yönetmen: Reha Erdem)
Tanna (Yönetmen: Martin Butler, Bentley Dea
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)