Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Dönüşüm Franz Kafka

Herkese merhabalar efenim ...

Tatildeyken en son lisede okuduğum ama o yaşlarda okuyarak bir hata ettiğimi bu yaşta anladığım bir kitap olan Kafka'nın Dönüşümünden bahsetmek istiyorum bugün kitap postunda sizlere.

Tam bir bilgi dağarcığı ve kültür,anlayış biçimi,zihniyet oturmadan bence bazı kitaplar hele de bu tarz klasikler okunmaması gerek.Çünkü boş okuyoruz almamız gerekeni alamıyor ya da sıkıcı diye kitabı yarım bırakıp veyahut bir kenara atıyoruz bu da kitaplara bunca yıllık kalıcığı sağlamış eserlere haksızlık oluyor illaki.Gezi rotamda elbette bir çok ülkeden sonra memlekti olan Prag'ı da bana listeye ekletmiş ilk yazar sanırım Kafka.

Ayrıca ülkemizde yayın hakları düştüktükten sonra kitaplarını ucuza bulabildiğimiz için yeniden patlayan bir yazar oldu Kafka.Dediğim gibi daha önce lise de okumuştum ama ne yazık ki çok fazla anlamamış olacağım ki kitabı unutmuştum ve beni çok fazla da etkilememiş.Oysa bu kitap kardeşimin ve şu an liseye gidiyor ve o ilk okuduğunda benden daha çok etkilendi kafka böyle şöyle çok zeki adam deyip durmaya hatta diğer kitaplarını merak ettiği için almaya falan başladı.Nesil farkı diyelim biz buna :D

Neyse efenim kitaba gelicek olursak oldukça kısa bir hikaye aslında.Okuması kolay ama satır aralarını okumak,kitabı anlayabilmek biraz zor.Psikolojik bir roman olması da cabası sanırsam.Toplumdan,ailesinden,beklentilerden farklı çalışan zihinler ve o zihinlerin davranışa yön vermesi ve yaşanan hayatlar.Kafka bu kitapta kendincen ailesi ile özelliklede babası ile olan ilişkilerinden esinlenerek yazdığı söyleniyor.Bir tür yansıtma yani ... Ama kendi yazdığı son sözlerde işin tamamen böyle olmadığını araya elbette kurgununda katıldığını söylüyor.Ayrıca son sözde açık bir şekilde kitabın kapağının böcek resmi olmamasını söylemesine rağmen günümüzde bir çok kitap bu şekilde basılıyor.Kafka'nın son sözünü okumalarına rağmen ...


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)