Ana içeriğe atla

Kitap - Mucize RJ.Palacio

Herkese merhabalar efenim ...

Amasya'ya gelirken kendi kitaplarımdan da getirdim ama onun bunun kitabına musallat olmaktan kendi kitaplarımı okumaya daha başlayamadım :D

GoodReads'te 4.43 puanlı ve bir zamanlar EN Çok Satanlar Listesinde hep başlarda olan kapağı ve konusuyla çok dikkat çeken Mucize kitabından bahsedicem bu kitap postunda sizlere ...

Yüzü doğuştan hastalıklı olan - nasıl tanımlayacağımı bilemedim - bir çocuğun hikayesini ağzından okuyoruz.Sadece bu çocuğun değil çevresinde ki yaşıtlarında da onu ve olaylara bakış açılarını kahraman bakış açısıyla okuyoruz.Diğer çocuklara geçmeden önce çizilen karakterlerinde baş karaktere benzer bir formatla çizilmesi benim çok hoşuma gitti açıkçası.Hem bölüm geçişleri güzel oluyor hem de resmin altında ki sözlerin o kişiyle bir bağlantısı olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor.

O zamana kadar evde eğitim görmüş sadece fiziksel engeli bulunan ortaokula başlayacak olan bir çocuğun okulda yaşadığı zorbalıklar,arkadaş edinme çabaları,ailesiyle olan ilişkilerini anlatıyor.Doktorlar doğduğunda çocuk için "Yaşaması tam bir mucize" demişler ve çocuğun hayatı bazı mucizeler üzerine devam etmeye başlamış.

Son olarak yazarın sık sık Star Wars'a göndermeler yapması da çok hoştu :) Beni her zaman ki gibi ağlattı ama beni ağlatan tabiki de yine engeller değil, insanların kötülükleri ve bu kötülüklere rağmen iyi insanlarında olduğuydu.Empati yapmak bazı insanlar için o kadar zor ki.Sonuçta nerde,ne şekilde doğacağımızı biz seçmiyoruz.Hayatı boyunca mutsuz olmaya mahkum olan bu kötü insanlara sadece acıyorum ... Maalesef bu insanlar gerçek hayatta da var ...


Yorumlar

 1. Çok merak ettiğim bir kitap! Star Wars izlemediğim için o göndermeleri anlayamayacağım maalesef ama yine de okumak çok güzel olurdu. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Star Wars göndermeleri sadece küçük tatlışlıklar kitaptaki , başkahramanımız tam bir Star Wars hastası :D

   Sil
 2. Ne güzel bir kitaptı. Hiç bitsin istemedim.
  Bu arada filme de çekiliyor, hayranlarına müjdeyi verelim

  YanıtlayınSil
 3. Ooo güzel haber makyaj yerine gerçekten öyle olan birini oynatsalar cidden efsane olur :D

  YanıtlayınSil
 4. Severek okumuştum :) emeğine sağlık

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)