Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf

Herkese merhabalar millet !

Umarım keyifler yerindedir.Eh benim de yerinde olduğuna göre o zaman şöyle tam da öğle arası yemek vakti bir kitap postu yayınlayayım dedim.Sizde benim gibi bir şeyler yer içerken kitap okuma aşığı iseniz buyrun burdan alalım sizi ...

Uzun zamandır elimde adete sürünen bir kitap oldu kendisi.Çünkü bir türlü okumayı beceremedim.

Çünkü kitap hiç akıp giden bir kitap değil maalesef ! İlk defa Sabahattin Ali kitabında skıldım offladım puffladım ! Osmanlıca sözcükler pek fazla olduğu için kitabın akıcılığı sekteye uğramış maalesef.Ayrıca benim kitap hakkında ki beklentim çok farklı yönlerdeydi açıkçası.

Ben sanıyordum ki böyle daha çok Efelikle ilgili falan bir şey.Mekanlar yine Balıkesir-Aydın-İzmir olunca insan böyle düşünüyor tabi bilmiyorum ya da benin kuruntum :)

Ama tamamen bir aile drama bir aşk kitabı diyebiliriz.Aslında aşkta yok tam anlamıyla içinde.Ben böyle saçma bir aşkta görmedim arkadaş ! 

Karakterler desen ayrı felaket hepsine ayrı ayrı uyuz oldum ! Hiç mi sevimli göze gönle yaraşır bir karakter olmaz canım aaa !

Kısaca konusuna gelecek olursak ; Balıkesir-Edremit'in köylerinin birinde geçen bir hikaye diyebiliriz.Başrolde bir şeye balta olamamış Yusuf 15 yaşındaki Muazzez adlı bir kızı sever kız da bunu sever ama cadı annesi kızı bu Yusuf'a vermek istemez fukaralık çekmesin diye kötü adamın birine vermek ister.Ama aşıklar kaçıp evlenip mutlu olalım derken hiçte umdukları gibi olmaz.Kızın babası ölünce annesini de yanına alırlar ve cadı kaynana güya kızını sefaletten kurtarıcam diye elalemin heriflerini eve toplayıp toplayıp içki alemleri yapar.Mal Yusuf 'ta ölümüne boynuzlandığı halde hiç bir halt yapmaz ama en sonunda basar gözleriyle görünce artık bir şeyleri kendisine bir dellenme gelir ve ortalığı yakar yıkar kızıda alır başka yerlere kaçmak ister kızda o hengamede yaralanır ve en sonunda ölür ! 


Yorumlar

  1. Kitabı bende aldım fakat kitaplıkta bekliyor okunmayı, bakalım ne zaman sıra gelecek.
    Teşekkür ederim kitap yorumunuz için.

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)