Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser Honggyu Son

Herkese merhabalar efenim ...

Gezmelerle dolu bir hafta sonundan sonra (onun postuna da sıra gelecek) okula,tempoya geri dönüş yaptım bu tarz küçük kaçamaklar hayatıma resmen renk ve huzur katıyor.Gezmeyi çok ama çok seviyorum :D 

Bugünün kitap postunda Kore dizileri,filmlerinden sonra birde edebiyatına sıvışayım dedim ve ilk defa bir Koreli yazardan bir kitap okudum.Aslında içinde Türklerde var.Yetim olan Koreli bir çocuğun Kore savaşında gazi olmuş Hasan dede ile tanışmasını ve oradaki çocukluk yaşantılarını anlatıyor.Kore kültürene ait bir çok şeyden bahsediyor hatta Korece kelimelerin bir çoğunu da anladığımda ayrı bi mutlu oldum :D Kore edebiyatındaki eserlerin çevirimini ülkemizde umarım daha çok görürüz çünkü ortak bir mazimiz var sonuçta illa ki bir çok hikaye vardır daha bu şekilde anlatılan.Kitabın tek sevmediğim yanı sanırım Müslümanlık hakkında yazılanlar ve yazarın düşünceleri idi bilmiyorum belki de ben abarttım ama sadece dikkatimi çekti okurken.

"Üvey babamın kanını damarlarımda taşıyorum." diyebilecek kadar sevebilmiş demekki bu Hasan dedeyi yetim evladımız bunu diyebilmek en sonunda ne güzel bir şey.Kitap genel olarak çok dokunaklı ve hoştu ayrıca çevirimi de oldukça iyiydi Korece notlarda çevirmenin tatlışlığı idi :D Ayrıca kitap kahraman bakış açısıyla yazılmış yani ortalama 13-14 yaşlarında bir erkek çocuğunun gözünden yazılmış.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)