Ana içeriğe atla

Biyografi Film - Girl With A Pearl Earring

Herkese merhabalar efenim ... 

Sanatın her dalını biliyorsunuz ki çok severim.Yeteneğim sıfır olsa bile :) Gerçi güzel bir şeyden estetik bir haz alabilmek için "gören" gözlere ihtiyacı var sadece insanın yeteneğe değil elbette :)

Beyaz perdeye aktarılan ünlü eserlerin hikayelerinden biri de Türkçe adıyla : "İnce Küpeli Kız".

Aslında beyaz perdeye 2003 yılında aktarılmış sanırım ben biraz izlemek için geç kalmış olabilirim ama her zaman ki gibi geç olsun güç olmasın diyoruz a dostlar !

Filmin resmin gerçek hikayesini ne kadar yansıttığını çok fazla bilemiyorum ama hizmetçi-efendi ilişkisinde bence filmden daha derin şeyler vardır gibime geliyor çünkü filmde çok yalın anlatılmış aralarında ki ilişki :D Ayrıca filmin akışı oldukça ağır bazı yerlerde kanser olmamak içten bile değil o yüzden biraz atlayarak izlediğimi itiraf etmem gerekiyor :D

1665 seneninde Hollanda'sında geçen bu filmde 17 yaşında olan Griet (Scarlett Johansson) babası bir iş kazasında kör olunca ailesini geçindirmek için çalışmak zorunda kalır ve ressam Johannes Vermeer'in (Colin Firth)evinde hizmetçiliğe başlar. Griet , giderek evli olan ressamın alakasını çeker. Vermeer, onun yetiştirilme tarzı, eğitim düzeyi ve sosyal konum açısından çok değişik olmasına karşın, renkler ve ışığı algılama yeteneğini farkederek onu resimlerinin gizemli dünyasına çeker.Bu ortak yönlerinden dolayı aralarındaki hizmetçi-efendi ilişkisi yerini yakınlaşmaya bırakır.


Resmin orijinal hali ise böyle :


Bu arada son bir not daha düşmek gerekirse İnce Küpeli Kıza -  artık Cosplay mi dersiniz karakterine bürünmüş mü dersiniz bilemiyorum -  Tuba Ünsal bence daha çok yakışmış.Scarlett dururken Tuba'ya rol verecek değillerdi elbette ama Scarlett daha seksi kalmış karaktere göre ... 
Yorumlar

  1. İnci Küpeli Kız'ı ne zaman düşünsem aklıma Güldür Güldür'ün parodisi gelir.
    Bence en güzel inci küpeli kız o olmuştu :D

    YanıtlayınSil
  2. Scarlett çok sırıtıyor gerçekten, başka bir oyuncu bulunabilirmiş :)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)