Ana içeriğe atla

Kitap : Aeden A. Azra Kohen

Herkese merhabalar efenim ...

Oldukça zor okunan bir kitap ile karşınızdayım ! A.Azra Kohen'den daha önce Fi,Çi,Pi serisini okumuş ve bloga yorumunu girmiştim.Benim çok severek okuduğum bir seri olmuştu.Olaylarının yanında felsefik ve psikolojik alt metni beni kendine hayran bırakmıştı.

Bir süre kitap dünyasından uzakta kaldığım için sevdiğim yazarların güncel kitaplarından haberim yoktu şöyle 100 Liralık bir alışverişle hemen hepsini topladım onlar bitsin yaza da yine geleneksel 100 Tl alışverişimden yapacağa benziyorum.

Neyse efenim Aeden kitabına gelicek olursak , öncelikle şunu söylemem gerekir ki bence hiç Azra Kohen'nin tarzından bir kitap değil.Evet,yine olaylar altından alt metin verme elbette var ama kitap öncelikle fantastik bir kitap ve sanırım böyle bir şeyi bir Türk yazarda ilk defa okuyorum o yüzden bana çok değişik geldi olayların New York'da geçiyor olması isimlerin yabancı olması sanki yabancı bir yazarın kitabını okuyor etkisi verdi bana.Azra Kohen'de tek sevmediğim şey aynı şeyleri sürekli tekrarlaması mesajı gözümüze gözümüze sokmaya bayılıyor kadın.Aslında Azra Kohen'ni uslüp ve yazarlık açısından değerlendirmenin yanlış olduğunu biliyorum çünkü kendisi de sürekli vurguluyor bütün röportajlarında : "Ben bir yazar değilim sadece kitaplarımda bir mesaj vermeye çalışıyorum okuyucularıma."

Bir çok kişiden ve blogta duymuştum bu kitabı seven de çok sevmeyende (her zaman ki gibi).Ben bu kitaba biraz daha ılımlı ve orta seviye de yaklaşıyorum.Beni çok etkiledi mi ; maalesef hayır.Kitabın ilk 150 sayfasına kadar hiç bir şey anlamadım ve sıkıla sıkıla okudum biraz araştırdım kitabı yorumlara falan baktım her okuyan "başları sıkıcı o yüzden bi 150 sayfa kadar dayanın ondan sonra elinizden bırakamayacaksınız." diyordu.Geçekten de öyle oldu 150 sayfadan sonrası daha hızlı akmaya başladı ve 150 sayfasını 10 günde anca okurken geri kalan sayfaları 3 günde falan okudum herhalde.(Kitap okuma da formdan düştüğüm için 500 sayfalık kitapları eskiden 1 hafta da okurken şimdi 15 günde anca okuyabiliyorum.)

Spoiler vermeden biraz konusundan bahsedecek olursak ;
Sonje ve Numi diye iki karakterimiz var.Ben kitabın ilk 150 sayfasında o kadar bir şey anlamamışım ki Sonje'yi kız Numi'yi erkek sandım.(Ama isimleri Türkçe ye bakınca öyle çağrıştırıyor.)Bu iki baş karakterimiz Aeden diye Dünya'dan oldukça uzakta bir gezegende yaşıyorlar. Çİ'nin gücüyle ileri bir teknoloji de yaşıyorlar ve telepati yoluyla iletişim kurabiliyorlar.Bu ikisi bir şekilde (oraları çok anlamadığım için biraz kaçırmış olabilirim.) Dünya'ya geliyorlar ve kendi çaplarında "insansılara" (evet biz onlar kadar gelişemediğimiz için bize insan değil insansı diyorlar) yargı dağıtmaya başlıyorlar.

Bu tarz insan dışı varlıklar üzerinden insanlığa bakış açısını ve yargı dağıtmayı ilk defa gören biri için oldukça farklı ve ilham verici bir kitap gibi gelebilir ama ben daha önce bir çok oyunda ve filmde zaten bu tarz bir eleştiriyi gördüğüm ve zamanında onlardan çok fazla etkilendiğim için beni aşırı etkileyemedi kitap hele de en son aklımda Detroit Become Human gibi bir oyunun etkisi kalmışken :)

Yorumlar

 1. Sanırım bu yüzden, bir kitabın sadece hikayesini anlamaya çalışmakla yetinmemek gerekiyor... Anladığım kadarıyla Aeden'i okumaya başlamadan önce araştırmışsınız ve bir ön yargıyla kitabı okumaya başlamışsınız.
  *Destek yayınlarının baskısında, sayfa 34'te "Surza sustu ve dikkatle en büyük oğlu Sonje'ye baktı" diye bir cümle geçerken, sizin 150 sayfadan sonra Sonje'nin erkek olduğunu fark etmeniz bile kitaba ön yargıyla yaklaştığınızı doğruluyor.
  Ve buna rağmen, Aeden'i okumuş biri olarak söylüyorum, kitabı tam anlamadığınızı söyleyip, anladığınız yerlerden kesitlerle yorum yapmaya çalışıyor olmanız beni üzdü.

  Umarım Aeden kelimesinin "adn" kökünden, yani (Kuran'da da geçen) "cennet/cennet bahçesi" anlamından geldiğini bilerek, kitapta sürekli geçen bazı kelimeleri, örneğin, "frekans, ses, merak, analiz" gibi kelimeleri araştırarak ve daha nice ayrıntıları fark ederek kitabı tekrar okursunuz.

  Not: Aeden kelimesi "sadece" Kuran'da geçmez, örnek vermek gerekirse sümer tabletlerinde de bir yer olarak geçer. "Şansa" bakın ki, Azra Hanım'ın son kitabı "Gör Beni" sümer tabletlerini de araştırmaya iter bizleri...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında şöyle ki kitabı alırken konusuna bakmadım hatta arka kapak yazısını bile okumadım çünkü Akilah sevdiğim ve daha önceden zaten beni etkileyen biri olduğu için beni hayal kırıklığına uğratacağını düşünmedim.Kitabın içine bir türlü giremeyince bi araştırayım kitabı spoiler yemeden insanlar ne diyor diye bi baktım pek çok insan ilk 150 sayfasında girememiş içine.Bu araştırmamda zaten Aeden ne demek olduğunu falan öğrendim bilim kurgu,distopya ve benzeri olaylar üzerinden alt metin veren bir çok kitap seven bir insan olduğum için bu tarz kitaplar hep okudum zaten o yüzden kitap beni aşırı etkilemedi.

   Sil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)