Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Film - Star Wars Serisi

Herkese merhabalar millet !

Bugünün ilk postunda size şu geçtiğimiz 2 haftadan beri dünyaca süregelen bir şeyden bahsetmek istiyorum.Artık bence bilmeyen duymayan kalmamıştır.Star Wars 1977 yılından günümüze kadar süregelmiş olan ve geçtiğimiz haftada da 7.filminin vizyona girmesi ile kıyametleri koparan bir yapım.

Açık sözlü olmak gerekirse bende bu sene bu kadar ilgi görene kadar izlememiştim.Çünkü öyle pekte bilim-kurgu sever bir insan değilim ama sürü psikolojisinden midir nedir bende bir Star Wars hayranı olup çıktım.Tabi ki film serisinin hepsini izledim hem de tek bir gecede :D

Çekilme hikayesinden hayran kitlelerine kadar beni çok etkileyen bir seri oldu açıkçası.Öncelikle izlenme yolu 2 türlü bu serinin.Eğer seriyi kronolojik olarak izlemek istiyorsanız 123-456 olarak izleyeceksiniz eğer çekim yılına göre birden her şey iyiyken pat diye sinema teknolojisinin geriye gitmesini istemiyorsanız 456-123 olarak izleyeceksiniz.Ben 2.si olarak izledim açıkçası da pişman değilim.Olaylar birden en başa gidince biraz başlarda kafam karıştı ama sonradan sonrada izledikçe her şey yerine oturdu diyebilirim.Ayrıca bende artık fantastik-bilim kurgu filmler sever bi insan oldum !

En son olarakta arkadaşlarımı ikna ederekten 7.filme gittim.Ve eski filmleri izleyen biri olarak öyle çokta beğenmedim açıkçası.Çünkü bence seri 6.filmde bitmeliydi.Senarist beyciğim seriyi uzattıkça batırmaya başlamış bence.Sanırım seri 9 filmden oluşuyor.Daha önümüzde 2 film daha var.

7.filme gelecek olursak aradan 10 yıla yakın zaman geçmiş tabi kine oyuncular aynı kalmış ne hikaye aynı kalmış.6.filmin devamı niteliğinde değilde daha çok kendi çapında bir film olmuş.Diğer filmleri izlemeyen biri gayet nette anlayabilir olan biteni.

Serinin kısaca özetine gelicek olursak ; 

Yıldız Savaşları yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen (daha sonra Galaktik İmparatorluk olarak değişmek üzere)Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir.
Yıldız Savaşları'nın göze çarpan bir karakteristiği "Güç" olarak adlandırılan, yetenekli bireyler tarafından kullanılabilen, tüm evreni kapsadığına inanılan enerjidir. Yayınlanan ilk filmde "tüm canlı varlıkları sarmalayan, delip geçen, birbirine bağlayan enerji" olarak açıklanmıştır. "Güç", kullanıcılarına, telekinezikehanet, öngörü, zihin kontrolü gibi çeşitlidoğaüstü yetenekler bahşeder ve refleksler ve hız gibi pek çok fiziksel özelliğin gelişmesini sağlar. Bu yetenekler karakterler arasında farklılık gösterebilir. Güç iyilik için kullanılabileceği gibi, nefret, saldırganlık ve kötülük duygularını besleyen karanlık tarafının takipçileri tarafından farklı amaçlar için kullanılabilir. Temel altı filmde Güç'ü iyilik için kullanan Jediler ile galaksiyi ele geçirmek amacıyla karanlık tarafa geçmiş Sithlerin mücadelesi konu edilmiştir.
Yorumlar

  1. Yaaa o defterlere bayıldımmm ben alamadım :( 7. Filmi izledim ama öncekileri izlemedim ben. filmin eksikleri yok değil ama bir şekilde kendini sevdiriyor :)

    YanıtlayınSil
  2. hahah ben aldım hemen yaşasın BİM :D

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)