Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Film - Star Wars Serisi

Herkese merhabalar millet !

Bugünün ilk postunda size şu geçtiğimiz 2 haftadan beri dünyaca süregelen bir şeyden bahsetmek istiyorum.Artık bence bilmeyen duymayan kalmamıştır.Star Wars 1977 yılından günümüze kadar süregelmiş olan ve geçtiğimiz haftada da 7.filminin vizyona girmesi ile kıyametleri koparan bir yapım.

Açık sözlü olmak gerekirse bende bu sene bu kadar ilgi görene kadar izlememiştim.Çünkü öyle pekte bilim-kurgu sever bir insan değilim ama sürü psikolojisinden midir nedir bende bir Star Wars hayranı olup çıktım.Tabi ki film serisinin hepsini izledim hem de tek bir gecede :D

Çekilme hikayesinden hayran kitlelerine kadar beni çok etkileyen bir seri oldu açıkçası.Öncelikle izlenme yolu 2 türlü bu serinin.Eğer seriyi kronolojik olarak izlemek istiyorsanız 123-456 olarak izleyeceksiniz eğer çekim yılına göre birden her şey iyiyken pat diye sinema teknolojisinin geriye gitmesini istemiyorsanız 456-123 olarak izleyeceksiniz.Ben 2.si olarak izledim açıkçası da pişman değilim.Olaylar birden en başa gidince biraz başlarda kafam karıştı ama sonradan sonrada izledikçe her şey yerine oturdu diyebilirim.Ayrıca bende artık fantastik-bilim kurgu filmler sever bi insan oldum !

En son olarakta arkadaşlarımı ikna ederekten 7.filme gittim.Ve eski filmleri izleyen biri olarak öyle çokta beğenmedim açıkçası.Çünkü bence seri 6.filmde bitmeliydi.Senarist beyciğim seriyi uzattıkça batırmaya başlamış bence.Sanırım seri 9 filmden oluşuyor.Daha önümüzde 2 film daha var.

7.filme gelecek olursak aradan 10 yıla yakın zaman geçmiş tabi kine oyuncular aynı kalmış ne hikaye aynı kalmış.6.filmin devamı niteliğinde değilde daha çok kendi çapında bir film olmuş.Diğer filmleri izlemeyen biri gayet nette anlayabilir olan biteni.

Serinin kısaca özetine gelicek olursak ; 

Yıldız Savaşları yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen (daha sonra Galaktik İmparatorluk olarak değişmek üzere)Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir.
Yıldız Savaşları'nın göze çarpan bir karakteristiği "Güç" olarak adlandırılan, yetenekli bireyler tarafından kullanılabilen, tüm evreni kapsadığına inanılan enerjidir. Yayınlanan ilk filmde "tüm canlı varlıkları sarmalayan, delip geçen, birbirine bağlayan enerji" olarak açıklanmıştır. "Güç", kullanıcılarına, telekinezikehanet, öngörü, zihin kontrolü gibi çeşitlidoğaüstü yetenekler bahşeder ve refleksler ve hız gibi pek çok fiziksel özelliğin gelişmesini sağlar. Bu yetenekler karakterler arasında farklılık gösterebilir. Güç iyilik için kullanılabileceği gibi, nefret, saldırganlık ve kötülük duygularını besleyen karanlık tarafının takipçileri tarafından farklı amaçlar için kullanılabilir. Temel altı filmde Güç'ü iyilik için kullanan Jediler ile galaksiyi ele geçirmek amacıyla karanlık tarafa geçmiş Sithlerin mücadelesi konu edilmiştir.
Yorumlar

  1. Yaaa o defterlere bayıldımmm ben alamadım :( 7. Filmi izledim ama öncekileri izlemedim ben. filmin eksikleri yok değil ama bir şekilde kendini sevdiriyor :)

    YanıtlaSil
  2. hahah ben aldım hemen yaşasın BİM :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Maydanoz Time : Dizi - Sevdiğim Kore Dizileri

Herkese merhabalar millet !

Aslında bugün başka bir dizi postu yapma fikri vardı aklımda fakat en sıkı takipçilerimden biri olan Deep'in isteği üzerine böyle olmazsa olmaz mutlaka izlenmesi gereken Kore dizilerini şöyle bi tekrardan kısaca yazdım.Ayrıntılı olarak Dizi kategorisinde bütün dizileri bulabilirsiniz.Ayrıca daha fazlasına da ordan bulabilirsiniz.Dediğim gibi bir çok Kore dizis izledim ama içlerinden 27 tanesi gerçekten unutulmaz bulmuşum demekki.1-Healer

Daha yeni izledim.İzlerken aşkı,macerayı tee kalbimin derinliklerinde hissettiğim nadir Kore dizilerinden.Türü Aksiyon-Romantik-Dram.Başroldeki adama gizliden aşk duyuyorum :D2-She Was Pretty

Türü Romantik-Komedi olan 2015 dizilerinden.Sırf Siwon için başladığım doğrudur 2.adam rolünde olmasına rağmen şarkıcılığı yanında çok büyük bir oyunculuk yeteneği olduğunuda kanıtlamış bulundu bu diziyle diyebilirim şimdi maalesef askerde :/  Başrol oyuncularına ise oldukça aşinayız Kill me Heal Me dizisi ile.
3-Oh My Ghost

Bence 2015&…

Çin Dizi - Whirlwind Girl 2

Herkese merhabalar efenim ...
Kore dizilerini güncel bir şekilde izlemeye elbette devam ediyorum ama bir de yan sanayi misali yan dizi olaraktan Çin-Tayvan ve Tayland dizilerini de izlemeye devam ediyorum :D
Bu dizi gibi bazı dizilerde Kore'den oyuncu tranferli olunca tadından yenmiyor hele de Kore'den transfer edilen kişi Ji Chang Wook olunca :D
Wook'un K2 Kore dramasından önce Çin'de bir dizisi vardı yine elbette romantik yönü çok fazla olmayan daha çok vurdulu kırdılı elbette yine Wook'un sert soğuk bi karakteri oynadığı daha çok spor   ve arkadaşlık temaları üzerinden yürüyen bir dizi diyebilirim.
Biliyorum pek benim tarzım değil ama konu Wook olunca hiç bir şeyi gözüm görmüyor ve atlaya atlaya olsada sırf onu biraz daha görebilmek için diziye tüm sıkıcılığına rağmen katlanıp izliyorum fangirl olmak böyle bir şey işte canlar :D
Allah'ım bu adamı en boş gününde özene özene yaratmış vallahi adam Allah'ın yaratma sanatının en güzel eserlerinden birinin temsilci…