Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Film - Spotlight

Herkese merhabalar millet !

Güzel bir hafta sonunda daha birlikteyiz.Her şey güzel,hava güzel fakat bir ben güzel değilim şu sıra.Evet havaların geçiş dönemine denk geldiğimden dolayı yine bir güzel hasta olmayı becerdim.Boğaz ağrısı bir yandan,burun akıntısı bir yandan 2 gündür yatakta yatıp duruyordum 2-3 tane Tayvan dizisi bitirdim yani :D

Ama geçen haftada dediğim gibi şu sıralar pek bi yoğundum.Etkinliklerden etkinliklere gitmem bir yana bir yandanda spora başladım,aynı zamanda gezilere de gitmeye başladım havaların güzelliğini de kandı gönlüm kalın kalın giyinirken bir anda kendimi deri ceketlere bırakınca eh sonum kaçınılmaz oldu maalesef bu durumda.

Neyse efenim bugün hem hafta sonu olması nedeniyle hemde 3 gündür yat yat artık bana da gına geldiğinden hem de ayaklanacak kadar kendimi iyi hissettiğimden dolayı kalkayımda bir kafeye giderim hem beleş internetten yararlanır şı çektğim YouTube videolarını yüklerim o sırada uzun zamandır bekleyen postlarımı yazarım hem de uzun uzun kahvaltımı yaparım dedim.

Neyse efenim bu post benim gevezeliklerimle uzayıp gidecek böyle anlaşılan.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere efendim.Oscar filmleri ile ilgili bir YouTube yapacağım demiştim ama Oscar filmlerinin bir postunu da burada yaparım elbette.

İlk olarak tabiki de direk bu yılın En İyi Film Oscarına layık görülen Spotlight ile başlayalım dedim.Spotlight benim Oscar'ı almasını beklediğim filmlerden biriydi elbette ama benim gönlüm tabi ki her zaman için Room'dan yanaydı.

Room'dan sonra beni etkileyen 2.film Spotlighttı.Konusu,işlenişi ve tabi ki Mark Ruffalo ve Rachel Mcadams'ın olması ...

Bana geliyor ki bu sene Oscar'da Amerika kendi değerlerini,yargılarını yorumlayan filmleri aday göstermiş.Room ile ahlak değerlerini sapıtmışlığı,Spotlight ile din sistemini,Big Short ile ekonomik dürüstlük sistemini,The Danish Girl ile değerler ve önyargıları ...

Filmde de bol bol vurgu yapılıyor zaten bu olayların gerçekten yaşandığına dair.Hatta Oscar töreninde filmden sonra Lady Gaga eşliğinde bu olaylardan kurtulmuş - artık sağ çıkmış mı diyelim bilemedim , çünkü bu olayları yaşayan insanların bir çoğu intihar etmiş bir çoğuda delirmiş - bir kurtuluş şarkısı söylediler.O kısımları izlerken de filmi izlerken de gözyaşlarıma hakim olamadım resmen.

Din öyle bir şey ki.Yargıları,değerleri,ahlakı belirleyen günümüzdeki en önemli şey.Eğer din olgusu yanlış insanların kötü insanların eline düşerse diğer insanları köle dahi edebilir.Ahlak ahlak diye sayıklarken aslında farkında olmadan en büyük ahlaksızlıkların içinde bulabiliriz kendimizi.

Çalışkan ve dürüst gazetecilik bir kez daha kazandı.Adalet biraz geç sağlanmış ama olsun geç olsun güç olmasın demişler.

The Boston Globe gazetesinde çalışanların, rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair skandalı çözmeye ve bölgedeki Katolik kilisesinin de bu olayı örtmeye çalışmasının anlatıldığı film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asıl gerçeği araştıran gazetecilerin önüne, kilise çalışanlarından ve avukatlardan oluşan bir engel çıkar... Spotlight filmi 2015 Venedik ve Toronto film festivallerinde de yerini alacak.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)