Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Şehrin Aynaları Elif Şafak

Herkese merhabalar efenim...

Güzel bir pazar sabahında yeni bir kitap postu ile güne başlayalım istedim.Şu sıralar Türk yazarlarını okumak istiyorum arada elbette 1-2 yabancı yazarda katabilirim :D 

Elif Şafak benim en sevdiğim Türk yazarlarından biridir.Dili,toplum eleştirilileri,kadına bakış açısı,karakterleri yazışı ... Sanırım bir çok kitabını okudum.Aşk,Baba Ve Piç,İskender,Bit Palas,Siyah Süt,Havvanın 3 Kızı,Firarperest.Bu kitaplarının her birini zevkle ve heyecanla okumuştum ama nedense bu kitabını - Aynalar Şehrini- çok zor bir şekilde okuyup bitirdim.

Şafak normalde biraz daha hafif yazan bir yazar ama bu kitabında hem edebi dili oldukça ağır çok fazla süslü kelimeler kullanmış hem de bi konu bütünlüğü yokmuş gibime geldi benim.Kategorisi Roman olmasına rağmen sanki bana Hikaye ya da Deneme türünde yazmış gibi geldi.Belli başlıklar altında bir İspanyol da bir Osmanlı da geçen olayları anlatmış.

Cümleleri okuması ve anlaması o kadar zordu ki tam olarak kitabın içine giremedim bile.Ayrıca genelde hayatın içinden bizden bir yazar olduğunu düşündüğüm Şafak'ı ilk defa bu kadar yabancı ve uzak hissettirdi bana kitap.Evrensel bir yazar olduğunu kanıtlama çabası varmış gibiydi sanki.Bilmiyorum ben ilk defa sanırım bir Şafak kitabını beğenmedim.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)