Kategoriler

Anime (20) Bakım (4) Dizi (241) Etkinlik (64) Ev Menüsü (35) Film (410) Geziler (44) İkon (11) İndirimler (5) Kahvaltı Sürprizi (8) Kırmızı Halı (21) Kişisel (59) Kitap (222) Makyaj (4) Mekan Keşfi (18) Mobil (8) Moda (56) Müzik (149) Plan (20) Program (3) Sağlık (3) Tatlı (22) Ürün Keşfi (62) Yeni (3) YouTube (38)

15 Şubat 2018 Perşembe

Maydanoz Time : Kitap - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Aziz Nesin

Herkese merhabalar efenim ...

Cidden Yaşar Yaşamaz ve yaşamaz ? İlk Aziz Nesin kitabım ve bu adamı neden sevdiğimi bir kez daha anladım ! Mizahi yazımı,her fırsatta sisteme sallamasına bayılıyorum :D Bu kitabında daha çok Türkiye'de ki bürokrasi sistemine sallamış.Okurken " Bu kadarda olmaz canım abartmış ya da böyle şeyler hepte fakirlerin başına geliyor" derken Uludağ'da oteli olan bir amcayla babam arasında geçen bir diyalogta böyle şeylerin zenginlerinde başlarına geldiğini "prosedür" diye bir şeyden izin alırken ya da bir şeyleri halletmeye çalışırken ordan oraya insanları sürükleyen bir sistemimizin günümüzde de itinayla devam ettiğini anlamış bulundum :D

Evet daha ironi baş karakterimizin adıyla başlıyor : Yaşar Yaşamaz.Adam cidden yaşar ama yaşamıyor :D O nasıl oluyor derseniz kendisinin TC kimliği yok.Daha doğrusu yine bürokratik(!) bir hatadan ötürü adamı şehit gösteriyorlar daha bebek yaşta ve bir şekilde adam 30'lu yaşlarına gelene kadar kimliğini alamıyor.Ve bir şekilde hapishaneye düşüyor ama kitabın sonuna kadar hapishane neden düştüğünü bilemiyoruz.Yaşar Yaşamaz ve mahpus arkadaşlarının hikayesi aslında bu.Yaşar Yaşamaz eline sazını alıp başından geçenleri arkadaşlarının "Haydaaaa" ları eşliğinde anlatmaya başlıyor her başına gelende siz de "Haydaa" demeye başlıyorsunuz bir süre sonra ...


3 yorum:

 1. Bende geçtiğimiz günlerde Mahallenin Kısmeti isimli kitabını okumuştum. :) Dili çok güzel gerçekten. Bu kitabını da okumalıyım sanırım en kısa sürede :)

  YanıtlaSil
 2. Yaşar ne yaşar ne yaşamazın filmini çok keyifle izlemişimdir, hala da denk geldikçe izlerim :) ama kitabıyla tanışamadık henüz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunun filmimi varmışşş aa bak o kitaptan kesin daha keyiflidir okurken film gibi aktı gözümde her şey :D

   Sil