Ana içeriğe atla

Kitap - Hippi Paulo Coelho

Herkese merhabalar efenim,
Daha önce Coelho'nun okuduğum 2 kitabından sizlere bahsetmiş ve Coelho'nun dilini ve hikayelerini okumayı çok sevdiğimi söylemiştim.Coelho'dan okuduğum 3.kitap Hippi adlı romanı oldu.Öncelikle Can Yayınlarında ki kapak tasarımına bayıldığımı dile getirmem lazım tam yazın okunacak bir kitap.

Coelho'nun hikayeleri genelde ya gerçek oluyor ya da gerçeğe yakın oluyor bu romanında da baş roldeki adamın ismi Paulo tam emin olmamakla birlikte kendi "Hippi"lik hikayesini anlattığını söyleyebilirim.Hatta kitabın arkasında Coelho'nun gençliğinden böyle uzun saçlı hippi gömleklerinden giymiş bir resimde vardı o yüzden bu teze daha kolay ulaştım.

Kitaba gelicek olursak , yolculuk yapmayı özlediğim şu günlerde bir yolculuk hikayesi okumak bana çok iyi geldi.Amsterdam'dan başlayıp Nepal'e uzanan bir yolculuk anlatılıyor.Bu yolculuk Magic Bus dedikleri bir otobüsle yapılıyor oldukça ucuz ama oldukça da sefil bir yol.Yolculuk dışında Hippiliğin ne demek olduğu bir yana ne demek olmadığını anlatıyor Hippilerin gözünden Coelho ve özellikle uyuşturucu konularına sık sık değiniyor.Hem bahsediyor hem de kendi üslubunca eleştiriyor da ...

Amsterdam'dan Nepal'e uzanan bir yolculuğu anlatıyor dedik ama asıl süpriz bence kitabın yarısının İstanbul'da geçiyor olması.Asıl amaç Nepal'e ulaşmak iken İstanbul'un büyüsü altında kalıyor ekibin çoğunluğu.Semazenler ve semazen kültürü çokça etkiliyor bu Hippileri ve Nepal'e ulaşamadan İstanbul'un büyüsü altında devam edip bitiyor kitap.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)