Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Nikomakhos'a Etik Aristotales

Herkese merhabalar efenim...Balıkesir'de hafif yağmurlu ama romantik bir hafta sonuna uyandım efenim bugün.Kahvemi almış hem dışarda çiseleyen yağmuru izliyor hem de günün kitap postunu sizlere yazıyorum efenim.Nihayet felsefe ödev kitaplarını bitirmiş bulunuyorum bundan sonra listemdeki okunacak kitaplardan okumaya devam edeceğim için pek bir mutluyum ! Tabi 2.döneme felsefeci 8 kitap daha bize ödev olarak vereceğini söyleyince gitti bizim liste diye düşünmektende kendimi alamadım değil hani.Ödev kitaplardan vakit buldukça listemdeki kitapların bir bir üzerini çizmeye çalışıyorum.

Neyse efenim bugünün kitap postunda Aristotales'in bir ahlak kitabı olan Nikomakhos'a Etik kitabı var.Orijinalinde 10 ciltlik bir kitap olan bu kitabı anlayabileceğimiz şekilde sadeleştirmişler ve çok güzel bir Türkçe'ye çevirmişler.Devlet'i anlarken biraz sıkıntı çekmiştim ama bu kitap daha akıcı ve anlaşılır geldi bana.Gerçi konusuylada alakalı olabilir.Devlet daha çok sisyaset felsefesi üzereneyken Nikomakhos'a ise daha çok Ahlak ve alt kavramları üzerine.10 bölümde de ayrı bir konuyu ele alıyor.Dostluktaki ahlaktan tutunda günlük yaşamımızdaki iş ahlakımızda ki temellere kadar bir çerçeve ve kendini sorgulama fırsatı sunuyor okuyucusuna.Benim anladığım ise daha çok insanların mutluluğu yakalayabilmesi için uçlarda yaşamaması ve her şeyin ortasında,iyisinde,kararında olması ve seçimlerini buna göre yapması gerektiğini vurguluyor.Benim ahlaki yapımı pek bir şey kattı bu kitap diyemem ki ben zaten her zaman ortalarda bir insan olmuşumdur.Ne kendimden fedakarlık yapacak kadar başkalarını düşünürüm herkesi mutlu ederken kendim üzülürüm ne de kimseyi düşünmeden bencillik eder herkesi üzer kendimi mutlu sayarım.En iyisi orta karar biri olmak ne yardan ne serden anlayacağınız ...


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)