Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Fi Akilah Azra Kohen

Herkese merhabalar efenim.Güzel bir hafta sonunda bir kitap postu ile daha karşınızdayım.Bu kitap postumuzun konuğu Türk Edebiyat'ın da Çok Satanlar Ve Çok Okunanlara girmeyi başarmış ve bir çok blog sitesinde de yorumları bulunan bir kitap olan Akilah Azra Kohen'in Fi'si.

Adını benim daha yeni duyduğum bir yazar belki de ilk kitabıdır bu kitap bilemem ama bu seriyle güzel bir çıkış yakaladığı kesin.Benden önce kardeşimin siparişiydi aslında bu kitap.Onun isteği ile alındı bende adını duymuştum ama daha okunacak çok kitabım olduğundan bu zamana kadar itibar etmemiştim açıkçası.

Kardeşim okumuş ve kurgusunu pekte beğenmemiş açıkçası.Ama ben okuyunca bu yorumunun yaşına bağlı olduğunu anladım.Psikolojik ve felsefik açıdan güzel sözleri ve diyalogları olan bi kitap.Kurgu konusuna gelirsek evet çok fazla alakasız yan karakter ve yan karakterlerin detayına girmiş.Ayrıca kitabın başındaki Karakter Kimlik Künyesi'de bi garip geldi bana genelde tiyatro metinlerinde görürüz böyle bir şeyi bir romanda olması biraz tuhaf olmuş ve romanı baştan basitleştirmiş açıkçası.

Onun dışında yazarın yalın ama hafiftende süslü bir dili var.Ne oralı ne buralı yani.Ayrıca gereksiz detaylara pek fazla girdiğinden kitap gereksiz uzamış ve okuyucuyu biraz sıkmaya başlamış.Bunlar dışında okurken insanda merak uyandıran bi kitap aslında serinin devamını almayı düşünüyor muyum pek bilmiyorum kısmet bu işlerde.


Yorumlar

  1. Azra Kohen'in videolarını izleyip, röportajlarını okuduktan sonra FİÇİPİ üçlemesini okuyup, dizisini izledim. Azra Kohen kitlesel bilince, üretime, bilinçlü tüketmeye, doğaya, canlılara ve birey olmakla ilgili kaygıları var. Aeden'i okurken sarsılacağımı biliyorum. Tanıtım için teşekkürler.

    Kohen hakkında yazımı keşfetmeniz için siteme beklerim.
    https://forestofnoreturn.blogspot.com/search/label/azra%20kohen

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maydanoz Time : Dizi - Sevdiğim Kore Dizileri

Herkese merhabalar millet !

Aslında bugün başka bir dizi postu yapma fikri vardı aklımda fakat en sıkı takipçilerimden biri olan Deep'in isteği üzerine böyle olmazsa olmaz mutlaka izlenmesi gereken Kore dizilerini şöyle bi tekrardan kısaca yazdım.Ayrıntılı olarak Dizi kategorisinde bütün dizileri bulabilirsiniz.Ayrıca daha fazlasına da ordan bulabilirsiniz.Dediğim gibi bir çok Kore dizis izledim ama içlerinden 27 tanesi gerçekten unutulmaz bulmuşum demekki.1-Healer

Daha yeni izledim.İzlerken aşkı,macerayı tee kalbimin derinliklerinde hissettiğim nadir Kore dizilerinden.Türü Aksiyon-Romantik-Dram.Başroldeki adama gizliden aşk duyuyorum :D2-She Was Pretty

Türü Romantik-Komedi olan 2015 dizilerinden.Sırf Siwon için başladığım doğrudur 2.adam rolünde olmasına rağmen şarkıcılığı yanında çok büyük bir oyunculuk yeteneği olduğunuda kanıtlamış bulundu bu diziyle diyebilirim şimdi maalesef askerde :/  Başrol oyuncularına ise oldukça aşinayız Kill me Heal Me dizisi ile.
3-Oh My Ghost

Bence 2015&…

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Çin Dizi - Whirlwind Girl 2

Herkese merhabalar efenim ...
Kore dizilerini güncel bir şekilde izlemeye elbette devam ediyorum ama bir de yan sanayi misali yan dizi olaraktan Çin-Tayvan ve Tayland dizilerini de izlemeye devam ediyorum :D
Bu dizi gibi bazı dizilerde Kore'den oyuncu tranferli olunca tadından yenmiyor hele de Kore'den transfer edilen kişi Ji Chang Wook olunca :D
Wook'un K2 Kore dramasından önce Çin'de bir dizisi vardı yine elbette romantik yönü çok fazla olmayan daha çok vurdulu kırdılı elbette yine Wook'un sert soğuk bi karakteri oynadığı daha çok spor   ve arkadaşlık temaları üzerinden yürüyen bir dizi diyebilirim.
Biliyorum pek benim tarzım değil ama konu Wook olunca hiç bir şeyi gözüm görmüyor ve atlaya atlaya olsada sırf onu biraz daha görebilmek için diziye tüm sıkıcılığına rağmen katlanıp izliyorum fangirl olmak böyle bir şey işte canlar :D
Allah'ım bu adamı en boş gününde özene özene yaratmış vallahi adam Allah'ın yaratma sanatının en güzel eserlerinden birinin temsilci…