Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Bilim Tarihi Sohbetleri Sefer Turan

Herkese merhabalar efenim !

Tam da biraz önce okuyup bitirdiğim,tazecik kitabın hemen açıp sizler için bi yorum yazayım dedim !
Bu kitap bu seneki "Bilim Tarihi" dersi kapsamında (evet vizede sorumluyuz) okumamız gereken bir kitaptı.

Ülkemizde yetişen çok nadide hocalardan biri olan Bilim Tarihçisi Fuat Sezgin Hoca ile yapılmış bir sohbet bi röportaj bi söyleş -artık siz hangisini uygun görürseniz- tarzında yazılmış bir kitap.Ayrıca hemen belirtmem gerekir ki bu benim edebi açıdan ilk bu türde okuduğum bir kitap diyebilirim.

Sıkıcı bir ders kitabı kapsamında düşünsemde başta okudukça aslında bence bir çok insanın okuması gereken bi kitap olduğunu düşündüm en sonunda.Çünkü hocamızın gerçekten Türkler ve İslamda Bilim hakkında bence çok yerinde tespitleri var.Ayrıca kitap İstanbul'da açılan Gülhane Parkının oradaki bir müzeninde daha çok reklamı mahiyetinde diyebiliriz.Okudukça vallahi o müzeyi gidip göresi geliyor insanın  tabi imkanınız varsa ...

Son olarak Müslümanlar daha doğrusu Doğu Alemi olarak Batı'dan hiç bi eksikliğimiz yok sevgili yurttaşlarım hatta zamanında fazlalarımızın olduğunu da unutmamak gerek ama maalesef ki ülkenin durumu mevcut okumayan,sorgulamayan,çalışmayan söylemek gerekirse "koyun" gibi yaşayan nesiller olup çıktık sonrada bi aşağılık kompleksine girip daha dün ki çocuk olan Amerika'nın nefesini koklar olduk,neyse efenim bu konulara girmek inanın istemiyorum burada yoksa bu konuda daha diyeceğim pek çok şey var ...


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)