Ana içeriğe atla

Savaş Filmi : Türk İşi Dondurma

Herkese merhabalar efenim ...

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferimizin yıl dönümü.Bu yıl döneminde 2019 yılında korkunç bir olayla şehitlerimizi anıyoruz.Yeni Zelanda olayıyla birlikte Çanakkale de nasıl büyük bir savaş verdiğimizi ve nasıl bir zafer kazandığımızı bir kez daha hatırlamış olduk.Bazı insanlar tarihi unutsa da bazı insanlar asla unutmuyor.Özellikle de öfke ve intikam duyguları gurur ve onur duyma duygularını bastırıyor.Burdan bir kez daha Çanakkale Şehitlerini minnetle anıyor ve Yeni Zelanda da yapılan saldırının kurbanları içinde Allah'tan rahmet diliyorum !

Bugünün temasına uygun olarak dün sinema da kardeşimle birlikte izlediğimiz Türk İşi Dondurma filminden bahsetmek istiyorum.Kardeşimle biz filmi çok sevdik hatta kardeşim baya da ağladı (kardeşim çok nadir ağlar).Filmden sonra araştırmalarımıza göre bir çok kişi filmi beğenmemiş ya da filmin hikayesinin aslında çok farklı olduğunu ve tarihin çarpıtılıp halka yanlış aktarıldığı söyleniyor.Ben açıkçası bu tarz söylemeleri pek fazla kulak asmıyorum hele de bu tarz filmlerde zaten biyografik film olarak geçmiyor bu tarz filmler daha film başlamadan eşşek kadar harflerle "GERÇEK BİR OLAYDAN ESİNLENEREK KURGULANMIŞTIR."yazıyor.Bir şeyin kurgulanması demek gerçek bir olaydan alınsa bile bir çok şeyi değiştirebilecekleri anlamına geliyor o yüzden siz bu filme biyografik film kafasıyla bakamazsınız daha çok savaş filmi gözüyle bakmak gerekiyor ve o gözle de bakılınca da,kurgusuyla,senaryo,dekor,kostüm ve oyunculuklarıyla da gayet izlenesi bir film ortaya çıkıyor.

Vizyon tarihi 15 Mart 2019
Yönetmen Can Ulkay
Ülke Türkiye

Turkish'i Dondurma, Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya'da yaşayan iki Türk'ün ülkeleri için verdikleri mücadeleyi konu ediyor. Avustralya’da yaşayan iki Türk, geçimlerini devecilik ve el arabası ile dondurma satarak sağlar. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale’ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir.
Yönetmen koltuğunda Ayla filminin yönetmenliğini üstlenen Can Ulkay’ın oturduğu Turkish'i Dondurma’nın senaryosunu Gürkan Tanyaş kaleme alıyor. Başrollerinde Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay'ın bulunduğunu gerçek bir öyküden uyarlanan filmin kadrosunda Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander ve James Farley gibi isimler yer alıyor.

Türk Isi Dondurma : AfisYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)