Ana içeriğe atla

Maydanoz Time : Kitap - Siyah Süt Elif Şafak

Herkese güzel bir hafta sonundan merhabalar efenim.Uzun bi süreden sonra şöyle dişime göre pek bi zevk aldığım akıcı mı akıcı yine hızımı alamayıp 2 günde bitirdiğim bi kitapta bahsedicem sizlere.

Elif Şafak'ın Siyah Süt'ü...Benim tabi daha çok yolum var evlilik,annelik durumlarına ama Gelişim Psikolojisi gören insanım sonuçta.Ayrıca Elif Şafak hayranıyım bu kitabı okurkende yine bir çok ortak noktamızın oluğunu gördüm.Bu kitap bi hikaye değil, bi deneme değil,bi otobiyografi değil bence bu kitap daha çok bir günlük bir anı defteri...

Size okurken not aldığım bazı paragrafları yazmak istiyorum yüksek müsadenizle...

Yalnızlık Allah'a mahsustur diyerek her insanı evliliğe mecbur bırakmak,insanoğlunun geliştirdiği en büyük aldatmacalardan biridir.Nuh'un Gemisine çiftler halinde bindik diye tüm tolculuğu çiftler halinde yapmak zorunda değiliz.

İlla da evlilik/yuva metoforuyla konuşmak gerekiyorsa,diye bilirim ki:''edebiyat benim kocam,kitaplarımda çocuklarım.Bu durumda evleip çocuk yapmaya kalkmam ancak edebiyatı boşayarak ya da onun üstüne kuma getirmek olur.''

Peyami Safa olsaydı şuracıkta otursaydı aramızda ayak ayak üstüne atar ve derdi ki:''O kadın rahmiyle üretiyor sen ise beyninle.Doğrusu onun yoludur yanlış olan sensin.''

Kibrimle daga geçiyor kainat inceden inceye.Görmesini bilene tesadüfler ki tesadüf değildir.

Diyemiyorum ki ben de tam tersine sessizlikten rahatsız oluyorum.Ne zaman sessizliğe gömülse ortalık,çıkıveriyor içimdeki çatlak sesler birer birer.

Belki de bu sebepten pek öyle kızamıyorum arabalarının camlarını indirip,cıs tak cıs tak müzik yayını yapan görgüsüz heriflere.Magandalarda sessizlikten ölesiye korkuyorlar gibi geliyor.

Hayal şeftali yanaklı bir genç kız.Bir su perisi kadar cazibeli,bir su perisi gibi aldatıcı.Kucaklamaya kalksan kayar gider ellerinden,tutamazsın.Hakikat ise beli bükülü dişleri dökülü kamburu çıkmış bir acuze.Kolay kolay suratına bakamazsın.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)