Ana içeriğe atla

Etkinlik - Kadın Oyunları Tiyatro !

Herkese merhabalar efenim ...

Aslında 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde oynanmış bir oyundu bu ama o dönem İzmir'de olduğum için gidememiştim.Tiyatro festivali vesilesiyle bir kez daha oynadılar işte o zaman bu harika oyunları izleme fırsatı buldum.Hele de TBMM'de 18 Mart Çanakkale Zaferi vesilesiyle düzenlenen tiyatro oyununa kadın oyuncuları sahneye çıkarmama haberini okuduktan sonra.Rezillik vallahi rezillik ve asıl bunu yapmak günah.İnsanların emeğini,alın terini hatta kazandığı parayı hiçe saymak.Sırf kadın diye ... Neyse siyasi ya da gündem şeyleri konuşmayı hiç sevmiyorum hele de bloğuma taşımayı hiç sevmiyorum çünkü bu blog güzel şeyleri paylaşmak için var.

Dario Fo ve Franca Rame'nin kaleminden üç farklı kadın...

YALNIZ KADIN

Kocasından şiddet gören, kadınlığını, kimliğini, dişiliğini keşfedememiş, evde sürekli kilitli bırakılan yanlız bir kadın... Karşı apartmana yeni taşınmış komşusuyla, kimi zaman güldüren, kimi zaman düşündüren, traji komik halini anlatan sohbeti...

BANT SİSTEMİ

Fabrikada işçi olarak çalışan genç bir kadının uyandığı andan itibaren başlayan günlük koşturmacası ve işe gitmek için hazırlanırken; insanı mekanikleştiren, robotlaştıran iş hayatı, fabrikada çalışan kadın, evde çalışan kadın, evlilik, aile kavramları üzerine düşündürücü ve eğlenceli serzenişi...

BEN ULRİKE BAĞIRIYORUM

68 kuşağının Almanya kanadının sosyalist devrimci bayan lideri.Kocasının kendisini aldattıktan sonra çocuklarıyla beraber evden kaçmış ve Andreas Baader’ın çetesi ile birleşip fikirleriyle sivrileşerek RAF’ın Baader-Meinhof çetesine adını vererek liderliğini yapmıştır.. Bir çok banka soygunu ve anarşist eylemlerden tutuklanmış. Son olarak 1972’de tutuklandığında cezaevinde polisler tarafından tam anlamıyla psikolojik işkenceye maruz kalmıştır. Günlerce yemek yememiş ve aşırı zayıflamıştır. Cezaevinde paranoyaklığı artınca Andreas Baader’le arası açılmış ve duruşmalara katılmamıştır.Günlüğünde bugünleri şöyle özetler ; “artık yaptıklarımı savunacak takatim ; düşüncem kalmadı , düşünecek bir şeyim kalmadı”ve bir gün cezaevindeki odasının penceresinin demirliğine kendini asarak intihar etmiştir.

MEDEA

Aşk için her şeyi göze alan güçlü ve soylu bir kadının ihanet karşısında neler yapabileceğini anlatır.


Yorumlar

  1. Bizlerle de paylaştığın için teşekkürler. Önemli konuları olan oyunlarmış.

    ikizgezegen.blogspot.com.tr

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)