Ana içeriğe atla

Biyografi Filmi : The Imitation Game

Herkese merhabalar efenim ...

"Ben bunu neden bu zaman kadar izlememişim?" dedirten bir film var bugün film postumuzda.Ben tam bir Benedick Cumberbatch hastasıyım.Adamın izlenmedik tek bir şeyini bile bırakmak istemiyorum.Bu kadar iyi bir film nasıl olurda benim radarımdan kaçmış olur ? Sanırım matematikten nefret ettiğim zamanlarda çıkmışsa erteledikçe erteledim bu filmi.Artık matematikle bir işimin kalmadığı bu zamanlarda tarafsız bir gözle izleyebildim nihayet.Şimdi ki zamanımızın bilgisayarlarının temelini atan matematik profesörü olan Alan Turing'in hayatı anlatılmış bu filmde. Tesla gibi zamanını değiştiren dehalardan.Filmin diyalogları,sahneler,oyunculuklar her bir şey enfes mutlaka hatta şiddetle tavsiyemdir :)

Türkçe çevirisiyle Yapay Oyun filmi 2.Dünya Savaşı’nın tüm acımasızlığıyla sürdüğü ve birçok cephede aynı anda savaşmak zorunda kalan İngilizler’in, İngiliz İstihbaratı vasıtasıyla çözmeye çalıştığı, bu konuda yüzlerce kişi çalıştırdığı ancak bir türlü başaramadığı Alman Enigma şifrelerini çözebilmesi için ülkenin en iyi kripto uzmanlarına başvurmasını ve bu sayede Alan Turing’e ulaşmalarının ardından gelişen olayların konu edildiği bir film olarak göze çarpıyor. Bu sayede o zamana kadar denenmemiş büyük çapta bir girişimin de startı verilmekle birlikte, Alan Turing’in ekibe katılmasının tüm dengeleri altüst edilmeye başlandığı da kolaylıkla görülecektir. Genç profesör Alan Turing kendi doğrularından asla taviz vermezken, Turing’in yöntemleri İngilizler ve müttefiklerinin çok ağır kayıpların da önüne geçebilecek midir?

Ayrıca bebeğim Benedick Cumberbatch filmin sonunda rolün verdiği ağırlıkla göz yaşlarına boğulduğunu , Turing'i gerçekten içinde hissettiğini , ayrıca bu zamana kadar yaptığı en iyi iş olduğunu belirtmiş.Yaa canım benim aşırı tatlı :)

Yönetmen:  Morten Tyldum
Ülke:  ABD
IMDB:  8,0
Vizyon Tarihi:  20 Şubat 2015
Süre:  114 Dakika

The Imitation Game ile ilgili görsel sonucu

Yorumlar

  1. çok güzel filmdi adam zamanın ötesinde bir dahiymiş ve o kadar çok haksızlık yapılmış ki dar kafalılar tarafından bak yine sinirlendim .-/

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)