Ana içeriğe atla

Gizem Filmi : Rear Window

Herkese merhabalar efenim,
Bugün sizleri çook eskilere tee 1954 yılına götürüyorum.Hitchcock'un efsanelerinden biri olan Rear Window filminden bahsedicem bugün sizlere.Öncelikle filmde Grace Kelly gibi bir güzelliğin olduğunu söylemem gerekiyor sırf onu izlemek bile zevk veriyor insana bir de giydiği elbiseler ve dönemin modası tek kelimeyle HARİKA ! Gözlerim filmi izlerken bayram etti resmen.Normalde gözlerim yakışıklı erkek görünce bayram ediyor benim ama baş roldeki abi dönemin en yakışıklı jönlerinden biri kabul edilse de kendisi pek benim tipim değil o yüzden bu filmde gözlere bayramlık hakkımı ben Kelly yönünde kullandım.

Film tek mekanda geçiyor ve aslında oldukça durgun ilerleyen bir film olmasına rağmen bir gizem filmi olduğu için bazı sahneleri özellikle de diyalogları dikkatlice dinlemek gerekiyor.Filmden herkes istediğini anladığı için bu konuda bir şey demek istemiyorum zaten söylesem SPOİLER olur :)

Yönetmen:  Alfred Hitchcock
Ülke:  ABD
IMDB:  8,5
Süre:  112 Dakika
Ödüller:  4 Oscar Adaylığı, 4 ödül ve 5 adaylık

Fotoğrafçı Jeff’in yarış esnasında bir arabanın kendisine çarpmasıyla ayağının kırılıp eve kapanması ve sıkıntıdan dışarıdaki komşularının hayatlarını illegal olarak incelemesini , röntgenlemesini ele alıyor. Bu esnada varsayımlarla tahmin ettiği bir cinayeti yine yasa dışı bir yolla kanıtlamaya çalışıyor. Film genel olarak özel hayatın gizliliğini ve bu tabuyu yok sayan bir hayatı sorguluyor.

Grace Kelly and James Stewart in Rear Window (1954)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tayvan Dizisi : Hello Again!

Herkese merhabalar efenim ...

Henüz Türkçe alt yazısı olmadığı için İngilizce alt yazı izlediğim bir Tayvan dizisinden bahsedicem.  Üniversite yılında birbirine düşman olan iki kişi yıllar sonra iş hayatlarında yine karşı karşıya gelirler ama bu sefer roller değişmiştir. Ünversite zamanında kızımız çalışkan iken iş hayatında tam bir kaybeden olmuştur hatta dükkan tefeciler tarafından basılmakta ve onları zor duruma düşürmektedir.Oğlanımız ise elbette CEO olmuştur ve zengindir (!). Kızla karşılaşıp kızı CEO'su olduğu mağaza da çalışma koşuluyla onu tefecilerden kurtarır tabi bu durumlar içince zamanla birbirlerine aşık olurlar.

Evet , konumuz oldukça klişe ama Asya da yıl 2019 olsa bile bu diziler ve bu konular bizim ülkede de olduğu gibi hala tutmakta vallahi bence hiç sıkılmıyorum izlemekten :D Bir de İngilizce alt yazı izleyip İngilizcemi geliştiriyorum benim için de daha iyi oluyor :)

Tayvan Dizisi : Before We Get Married

Herkese merhabalar efenim,
Aldatma konulu diziler sadece Kore de değil Çin ve Tayvan dizilerine de yayılmaya başladı.Bu tip konuları çok fazla desteklemiyor olsam da izlemesi maalesef ki acayip heyecanlı oluyor.Aslına bakarsanız baş roldeki adamımız bildiğin tacizcinin teki bile sayılabilir o yüzden başlarda biraz öfkelendiğim bir dizi de oldu ama nedense beni sonradan aktı götürdü ve son bölümde buldum kendimi bir anda :/ Bir şeyleri desteklemesem ya da sevmesem bile bir an da kapılıp gidebiliyorum :/

 Li Hao Yi ile nişanlı olan Zhou Wei Wei, başarılı, azimli nişanlısına sadık bir kadındır. Lia Hao Li, tutumlukta çığır aşmış, hayatının her anını planlamıştır.
Chu Kehuan, başarılı bir girişimcidir. Aynı gün içerisinde onu kader, 3 kez Zhou Wei Wei ile karşılaştırır. Chu Kehuan, Zhou Wei Wei'den etkilenir ve kendini onun dünyasına kaptırır. Chu Kehuan'ın 10 yıllık kız arkadaşı olmasına rağmen Zhou Wei Wei ile ilişki kuramaya çalışır.

Tayland Dizisi : Boy For Rent

Herkese merhabalar efenim ...

Çerezlik bir Tayland dizisi ile devam ediyoruz yine Türkçe çevirisi olmadığı için ingilizce alt yazı şeklinde izledim haberiniz olsun :) Dizinin konusundan bahsedicek olursak , erkek kiralayabileceğiniz bir şirket var yani aslında şöyle kiraladığınız adamı cinsellik içinde kullanabilirsiniz ya da başka şeyler içinde kullanabilirsiniz.Baş roldeki kızımız hoşlandığı çocuk tarafından seksi olmadığı ve ezik bir kız olduğu için reddedilir bu kızımızda bir erkekle bir ilişki nasıl yaşanır ve nasıl daha seksi erkeklerin isteyebileceği bir kız olurum diye bu şirketten birini kendine öğretmen olarak kiralar tabi işler sonrasında karışır :)